Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Роз’яснення
порядку повернення та стягнення судового збору
У разі звернення до суду з позовом, іншою процесуальною заявою, за подання якої передбачено сплату судового збору, судовий збір може бути повернуто за судовим рішенням у порядку і розмірах передбачених чинним законодавством.
Також судовий збір може бути повернуто у разі його помилкової сплати (коли особа фактично не зверталася до конкретного суду, але судовий збір сплатила).
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Правила та процедура повернення помилково сплаченого судового збору регулюється Порядком повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (далі – Порядок), що затверджений наказом Мінфіну від 03.09.2013 № 787.
Відповідно до абзацу 4 пункту 1 розділу 1 Порядку помилково зараховані кошти - кошти, що сплачені платником за видом доходів, який не відповідає суті платежу (збору) та/або до невідповідного бюджету.
При цьому слід звернути увагу, що Полтавський окружний адміністративний суд, як орган, що контролює справляння надходжень бюджету, володіє інформацією лише по надходженню коштів за бюджетною класифікацією зі сплати судового збору по операціям, які були здійснені на відкритий рахунок суду. Тому суд опрацьовує заяви щодо повернення судового збору виключно щодо коштів, які сплачені на рахунок суду.
Як повернути судовий збір:
Для повернення судового збору платнику необхідно звернутися до суду, при зверненні до якого сплачувався судовий збір, із заявою, зміст якої передбачений абзацом 7 пункту 5 розділу І Порядку (зразок заяви розміщений на сайті суду за посиланням ____)
Разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до суду оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету (документ про сплату судового збору).
Подана заявником заява опрацьовується і, у разі наявності підстав для повернення помилково зарахованого до бюджету судового збору, суд формує подання згідно з додатком 1 до Порядку та подає його електронною системою до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету.
Таким чином, обмін документами буде відбуватися безпосередньо між судом і органом Казначейства і платнику не потрібно буде звертатися окремо до органу казначейства.
Кошти повернутого судового збору надійдуть на рахунок платника, вказаний у заяві (на банківську картку).
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову сторони (далі - КАСУ), яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень КАСУ, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Суд вирішує питання щодо судових витрат під час ухвалення рішення, про що зазначає у його резолютивній частині (частина 1 статті 143, частина 5 статті 246 КАСУ).
Виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (стаття 373 КАСУ).
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про виконавче провадження», частини 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного бюджету визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі- Порядок).
Пунктом 3 Порядку передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства.
Таким чином, для виконання рішень суду про стягнення судових витрат зі сплати судового збору необхідно звернутися до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням, та подати виконавчий лист та документи, які передбачені пунктом 6 Порядку.
Відмінності між поверненням і стягненням судового збору
Повернення судового збору |
Стягнення судового збору |
Нормативно-правові акти |
|
Кодекс адміністративного судочинства України Закон України «Про судовий збір»; Порядок повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Мінфіну від 03.09.2013 № 787 |
Кодекс адміністративного судочинства України; Закон України «Про виконавче провадження»; Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»; Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 |
Підстава повернення коштів |
|
Ухвала суду про повернення судового збору (сплаченого для розгляду позову та /або інших процесуальних заяв). При цьому в ухвалі суду в резолютивній частині судом буде застосовано приблизно таке формулювання: «Повернути (кому) з Державного бюджету України ____ грн. судового збору, сплаченого платіжною інструкцією №___». Заява про повернення помилково сплаченого судового збору |
Рішення суду про стягнення судових витрат зі сплати судового збору При цьому в рішенні суду в резолютивній частині судом буде застосовано таке формулювання: «Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань (кого) на користь (кого) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі ____ грн.» |
Джерело повернення коштів |
|
Державний бюджет України |
Рахунки державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду |
Документ, що подається до органу Казначейства для повернення коштів |
|
Подання на повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету |
Виконавчий лист |
Хто подає документ до органу Казначейства для повернення коштів |
|
Суд, як орган, що контролює справляння надходжень бюджету (формує подання згідно з додатком 1 до Порядку та подає його електронною системою) |
Заявник (фізична чи юридична особа, на користь якої ухвалено рішення про стягнення судового збору), особисто чи в інший встановлений Законом спосіб |